Vyberte si téma, které Vás zajímá a objednejte pravidelný e-mail s novinkami ze Zpravodaje.

Objednat

Výjimečný nález v čínské hrobce

Martin Rozhoň - 4/8/2012 00:00 - Nálezy

Zahraniční tiskové agentury přinesly nedávno zprávy o významném nálezu hrobky, v níž bylo nalezeno mnoho velkých bronzových nádob a dalších artefaktů z období čínské dynastie West Zhou (1046 BC-771 BC) v blízkosti města Baoji v provincii Shaanxi.

Nález byl výjimečný i tím, že byly nalezeny dokonce i pozůstatky vína, což dělá z nálezu jedinečnou záležitost. Dokládá to prý mimo jiné, že Čína má jednu z nejstarších tradic pití vína na světě, na což se zejména v zahraničí často zapomíná.
Toto sice nemá na první pohled s numismatikou nic společného, ale na zahraničních stránkách bylo uveřejněno více různých fotografií z nálezu a jedna z nich se, ač to není nikde uvedeno, významně týká i numismatiky.
Podívejme se na tuto fotografii z nálezu:

Jedna z uveřejněných fotografií nálezu

Jedna z uveřejněných fotografií nálezu (foto www.archaeologynewsnetwork.blogspot.cz).

Na první pohled sice oproti ostatním fotografiím vypadá svým obsahem nevýznamná, ale pokud si zvětšímě střední část…

Detail z předchozí celkové fotografie

Detail z předchozí celkové fotografie (foto www.archaeologynewsnetwork.blogspot.cz).

... vidíme, že mezi bronzovými nálezy se vyskytují ve velkém množství z části rozpadlé na bílou hmotu, ale částečně i zachovalé ulity „kauri“, které byly ve starověku v Asii u mnoha civilizací včetně Číny užívány jako platidla (wikipedia, shells.webz). Některé prameny hovoří o jejich užívání jako platidel již v době kolem roku 2300 př. n. l. Je tedy logické, že byly jako předchůdci mincí do významné hrobky z období 1046-771 př. n. l. umístěny asi v dostatečném počtu.

Detail jedné ulity kauri nalezené v Číně (foto autor).

Práce na vykopávkách stále pokračují a tak lze očekávat, že přinesou i další zajímavé nálezy z mnoha různých oborů, včetně numismatiky.

 

Použité fotografie byly převzaty z www.archaeologynewsnetwork.blogspot.cz.
Diskuze k článku


Tento článek nemá žádné komentáře.


Přidat příspěvek do diskuse


Captcha  *