Vyberte si téma, které Vás zajímá a objednejte pravidelný e-mail s novinkami ze Zpravodaje.

Objednat

Nizozemí v řádech a vyznamenáních

22.5.2015 – 30.8.2015, Brno Martin Rozhoň - 25/5/2015 00:00 - Výstavy

Výstava je součástí mezinárodního projektu Kulturní dědictví císaře Karla V. a je věnována 200. výročí vzniku Nizozemského království. Její hlavní linkou je prezentace historických a současných řádů a vyznamenání z území zahrnující současné země EU – Nizozemska, Belgie a Lucemburska.

výstava | Brno | Moravské zemské muzeum | faleristika | vyznamenání | MZM | Nizozemí

Výstava představuje řády a vyznamenání ve formě nositelných dekorací počínaje vrcholným středověkem až po současnost. Úvod výstavy je věnován časům rytířů a rytířských řádů, především Řádu zlatého rouna, jehož zakladatelem byl burgundský vévoda Filip Dobrý (1419-1467). Další část výstavy je věnována období od r. 1477 do 1815 (Nizozemská revoluce, Válka o španělské dědictví a Rakouské Nizozemí, Francouzská revoluce a její důsledky pro okolní státy). Další období představuje vznik Nizozemského království a prezentaci jednotlivých řádů spolu s panovníkem, který jej založil. Většina exponátů je zapůjčena z Muzea kancléřství nizozemských řádů v paláci Het Loo, Apeldoorn (Nizozemí), a je v České republice vystavena vůbec poprvé.

Výstava se koná pod záštitou velvyslance Nizozemského království v České republice J. E. pana Eduarda W. V. M. Hoekse, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška a primátora statutárního města Brna Petra Vokřála.

Aktuální podrobnosti k pořádané výstave naleznete zde.

Použité fotografie a informace byly převzaty z mzm.cz
Diskuze k článku


Tento článek nemá žádné komentáře.


Přidat příspěvek do diskuse


Captcha  *